SimsKika

Kalendář

Novinky

THE SIMS 3

Info

Info o The Sims 3 začiatočný preklad je v slovenčine ostatok v češtine.

Asi ani samotný Will Wrigth pred ôsmimi rokmi netušil, aký fenomén mu vzniká pod rukami. Séria The Sims oslovila široké spektrum hráčov a stala sa najdôležitejšou značkou Electronic Arts. Vedľa prvého a druhého diala sa veľkú kopu rozšírení dočkali hneď všetky rady odbočiek, za všetky menujem MySims, Sims Príbehy alebo minihry Carnival. Podľa rôznych prieskumov sa 60% hráčov  série regrutuje z rady zástupkyň nežného pohlavia a so Simíkmi sa hrajú ako mladí, tak starí. Pre EA je celý tento obchod pochopiteľne zlatou baňou, veď séria bude mať onedlho na konte magických 100 miliónov predaných kopií. Takže, najdôležitejšie je tu: Dámy a páni, predstavujem vám The Sims 3.

V losangelských štúdiach  EA Redwood City predviedol hru novinárom výkonný riaditeľ Sims divízie, Rob Humble, ktorý mimochodom sôr pracoval na EverQuestu. ,,Mnoho hráčů vnímá The Sims především jako hru založenou pouze na kreativitě," hovorý Humble. ,,Proto v The Sims 3 přicházíme se spoustou přímého herního vyžití pro ty, kteří jej chtějí," doplňuje. Tretí diel bol totiž mal ponúknuť úplne nový rozmer hrania, ktorý sa tvorcovia pokúsili osloviť tak tiež ostrieľané hráčov, nie len záujemcov o budovanie virtuálneho ,,domova pre bábiky".

  • Žijúce mestečko

Dosial bol herný svet The Sims pomerne striktne robený na jednotné pozemkové parcely. Ak ste si chceli vyraziť napríklad na nákup alebo do reštaurácie, museli ste pretrpieť zdĺhavé načítavanie. Tím pádom tieto verejné priestory neboli veľmi využívané. S príchodom tretieho diela The Sims by sa práve toto malo radikálne zmeniť. Súčastný systém hlavného susedstva s pridruženými datadiskovými podsusedstvaminahradili jedno centrálne mesto s názvom Pleasant Vallery. Nie len že bude plné života, ale hlavne v ňom hráč bude celkom slobodný a bude mať mnoho nových možností.

„Simové mohou chodit po okolí, ulicemi, jet autem do centra, procházet se parkem a prozkoumávat celé sousedství bez načítacích obrazovek. Kamkoli ve svém městě vyrazíte, uvidíte ostatní obyvatele. Kdykoli a kdekoli s nimi budete mít šanci komunikovat. Pro mě, jako hráče, je to úžasná inovace, protože nyní mohu vidět, co zrovna dělají moji sousedé a mohu s nimi být v kontaktu,“ hovorí producent  Ben Bell. Nebolo by to prvé ono, keď by nešlo prejsť diaľnicu a vidieť hrajúce sa deti svojích susedov. Otáznik v podobe rozsiahlosti  Peasant  Valley odokryla producentka Lyndsay Pearson, keď hovorila o 97 rôznych pozemkoch. V meste mimo iné narazíte na obchod s oblečením, vedecké laboratórium, radnicu, knižnicu či bistro.

Celkom podstatné je taktiež fakt, že okrem úplnej voľnosti pohybu sa dočkáme naozajstné ho žijúceho sveta. Pri vychádzkach po okolí budeme stretávať ostatných obyvateľov mestečka, jazdiace autá po ceste a tak tiež za oknami uvidíme, čo sa práve deja u susedov. To všetko v reálnom čase! Hraním teda budete priamo ovplyvňovať dianie v susedstve a vaše činy budú mať priamy dopad na ostatných obyvateľov. To je naozaj skvelé, ostatné otvorené herné svety budeme asi tým najväčším lákadlom tretieho dielu. Predstavte si rôzne situácie, ako je napríklad – keď urobíme niečo trápneho v meste ktoré náhodou navštívil  váš šéf.

 

Alebo možnosť privyrábať si v parku hraním na hudobný nástroj. Podobných príležitostí bude celá rada a bude spracovaný mechanizmom questú (úloh) známych z RPGčeiek.

 

I v tomto otvorenom svete môžu nastať situácie, keď nebudete môcť svojho zverenca priamo ovládať. Týmto typom budov stvoritelia hovoria ,,rabbits hole“, tak že nejaké čierne diery, kde Simík zmizne dovnútra bez toho aby ste ho následovali.

 

Druhým typom budov sú verejné miesta- čiže miesta plné Simíkov a života. Napríklad parky, bazény či kaviarne. Navštíviť budete môcť aj susedov u nich doma s predpokladom že vás pozvú ďalej.

 

  • Inovovaný herný systém

 

Ďalší cieľ stvoriteľov smeroval k nutnosti zjednodušeniu systému každodennému života Simíkov. Určite dobre poznáte každodenný rituál neustáleho uspokojovania základných potrieb... V Sims 3 by už nemali hrať hlavné role len spomínané potreby, ale tak tiež úplne nový systém nálad.

 

Dôsledkom jeho dôjde k zredukovaniu súčasných ôsmi základných potrieb na tri + ukazovateľ „stres vs. zábava“. O neméě důležitou emocionální složku se pak postará právě zmíněný nový systém. Veškeré okolní podněty totiž budou vašeho Simíka nějakým způsobem ovlivňovat. Například deštivé počasí, smrt blízkého příbuzného apod. Některé nepříjemné události ovlivní vaši postavičku třeba na celý týden, jiné odbouráte téměř hned., tak jako ve skutečném životě.

Asi nebudete příliš překvapeni, že umělá inteligence, pohyby a mimika doznají řádného vylepšení. Zajímavější však bude uvést si některé konkrétní projevy a důsledky těchto frází. Simové by měli mít povědomí o tom, co je vhodné a co naopak nevhodné – například, že při návštěvě se nesluší sedat na cizí postel. Zároveň jejich chování bude zásadně ovlivňovat jejich charakter (viz dále). Třeba takový Sim nesnášející TV se jen velmi těžko snese v jedné místnosti s televizním povalečem.


Další nová vychytávka zvaná Sny a sliby (Dreams and Promises) nahradí aspiraci a obavy. Zatímco dříve byly „cíle“ generovány pouze na základě zvolené aspirace, tak nyní se budou utvářet průběžně během hraní, v závislosti na situacích. Třeba potkáte na ulici sličnou dívku a vaše postava zatouží po seznámení... A heleme se, poblouznění se přemění na touhu po setkání. Rázem se zrodil krátkodobý smysl života. Ten dlouhodobějšího rázu určitě zažije každý správný potomek, kterému jeho rodiče v mládí pořídí nějakou "hračičku". Aneb obdarujte hvězdářským dalekohledem malého Sima a zrodí se životní sen stát se astronautem.

 World of Simscraft?
Možná vás při čtení předchozích odstavců napadlo, že by nebylo špatné hrát v jednom světě s ostatními hráči. Toho se však minimálně v základních The Sims 3 určitě nedočkáme. Nový díl bude opět zaměřen čistě na hru jednoho hráče. Nicméně, těšit se prý můžeme na RPG prvky ovlivňující vývoj našich digitálních svěřenců. „Přidali jsme mechanismus podobný buffům z World of Warcraft,“ upozorňuje hlavní designér Matt Brown. Tedy mechanismus questů ve stylu MMORPG, za jejichž úspěšné plnění budete odměňováni různými pozitivními bonusy. Součástí hry bude také inventář. Aneb co je doma, to se počítá. Seženete si, dejme tomu třeba, ingredience pro jedinečné jídlo.

 Předěláváme domácnost
Asi nemusím připomínat, že ohromný důraz bude opět kladen na komunitu. Právě komunita (4 miliony aktivních účtů na Sims exChange) je hlavním důvodem úspěchu celé série. Každý, kdo pronikne hlouběji do světa Simíků, zatouží po nových objektech. To si tvůrci dobře uvědomují, a proto tomuto aspektu od začátku věnují velkou pozornost. Bude možné editovat přímo ve hře, nač jen pomyslíte, a u úpravy např. nábytku, tapet, oblečení a podobných věcí očekávejte výraznou proměnu oproti dřívějšku.


Nebudete se muset spoléhat na externí nástroje ani ovládat grafické editory – spousta věcí půjde upravovat přímo ve hře. Vzory a materiály objektů budou snadno přenositelné mezi různými výtvory. Jednoduše je myší přetáhnete ze své oblíbené pohovky třeba na ledničku. Materiál si zjednodušeně můžete představit jako texturu a vzor jako doplňující průhlednou samolepku. Na obrázku si také všimněte šikmo rozmístěného nábytku nebo předmětů postavených blízko u sebe (např. lampička hned vedle křesla).

Usnadněno bude také samotné sdílení uživatelského obsahu, od čehož Lze čekat podobný systém, jaký se chystá pro Spore - tedy velmi úzké provázání obsahu vytvářeného hráči mezi samotnou hrou a webem.

 Formujeme osobnost
„Aspektem The Sims 3, který mě vždy ohromí, je kompletně přepracovaný, velmi realistický editor tvorby postav. Hráč má opravdu velkou svobodu v tvorbě Simů. Je to snadné a velice zábavné,“ říká o předělaném CAS editoru a přidružených vlastnostech Ben Bell. Už jsem zmiňoval, že ledacos bude zase o kus dotaženo k dokonalosti a to nejen po stránce vizuální. Dokonalejší zaoblené tváře s procítěným výrazem tak nebudou jedinou proměnou v procesu vzniku Simů.

Přepracován bude rovněž přístup k „tvorbě osobnosti“. Zatímco v Sims 2 se přiřazovaly body k jednotlivým charakteristikám, což nemělo na hru téměř žádný dopad, tak ve trojce vdechnete svým digitálním postavičkám duši prostřednictvím tzv. rysů (Trails). Jednoduše jim přiřadíte pětici určitých nálepek s popiskem, který nejvíce vystihne jejich charakter. K dispozici bude údajne kolem 80 štítků. Některé se budou vzájemně vylučovat. Je dost nepravděpodobné, aby dábelský Simík byl zároveň učiněným svatouškem. Na vzájemné negaci se tu dokonce bude stavět - do značné míry totiž ovlivní vzájemnou snášenlivost při hraní.

Očekávat můžete nejen všelijaké osobnostní vlastnosti (hravý, vtipný, charismatický, dětský, přátelský, výřečný, plachý...), ale také nálepky jako třeba Milovník pizzy, Denní spáč, Workaholik či Vegan. V souvislosti s fyzickými propozicemi bude nově možné nastavit tloušťku, výšku a muskulaturu. Nebude tedy ojedinělím jevem, když narazíte na pořádně tlustého jedince nebo pořádně vychrtlého svalovce (obrázek). Smícháte-li všechny osobnostní rysy, dostanete 700 milionů možných kombinací.

 

 

 

 

OBRAZOVÉ SROVNÁNÍ SOUČASNÉ A NOVÉ GENERACE

Na srovnávacím obrázku si můžete všimnout (nejen) realističtější grafiky. V prvním případě je hned při prvním pohledu patrné lepší nasvícení celé scény a propracovanější stíny. U běžkyně jsou pak patrné především přirozenější pohyby, procítěnost ve výrazu tváře a autentičtěji zpracované okolí díky novému enginu The Sims 3. Další srovnávací obrázky najdete na SnootySims.

The Sims 3 vyjdou někdy příští rok (dříve se mluvilo o jaru, dnešní tisková zpráva bližší období 2009 nespecifikovala) pro PC. O případných konzolových verzích zatím ani slovo.

Zdroje: Games for Windows, PC Gamer, fanstránky, homepage, vlastní a další
Začiatočný preklad: simskika

Žádné komentáře